Performers for 2016 Festival Stages & Children’s & Youth Village Announced!

Sep 11, 2016

ENTERTAIMENT SCHEDULE 2016

TACF MAIN STAGE

BEER-WINE-SPIRITS GARDEN

SATURDAY, SEPTEMBER 17, 2016:

11:00AM – 1:00 PM:   EUROPA DUO (Greek Folk & Urban Blues)

orion-express

1:30PM – 2:30PM:   TROUPE SHABAANA CABARET BELLY DANCERS

troupe-shabaana

3:00PM – 6:00PM:   JOE BELL & THE SWING LIZARDS (Swing, Jump & Funk)

joe-bell-the-swing-lizards

SUNDAY, SEPTEMBER 18, 2016:

Noon – 3:00PM:   RACHEL BROWN & THE BEATNIK PLAYBOYS (Americana)

rachel-brown

3:00PM – 5:00PM: THOR PLATTER BAND (Honky Tonk, Bluegrass)

thor-platter-band

CHILDREN’S & YOUTH VILLAGE

LET’S DANCE STAGE: MUSIC AND DANCE FROM AROUND  THE WORLD

Sponsored by:

neighborhood-connections-logo-1

trek-logo

SATURDAY, SEPTEMBER 17, 2016:

12:00PM & 2:00PM (two performances):   SOGBETY DIOMANDE – DISCOVER WEST AFRICAN RHYTHM & CULTURE

sogbety-diomande

1:00 PM:   BRADY CAMPBELL IRISH DANCERS

brady-campbell-irish-dancers

3:00PM:   KENYA WOODS – SALSA!

kenya_march2011_nvonline1

4:00PM:   DANCE ARTS BY REGINA

dance-arts-by-regina

5:00PM:   JULIA DE BURGOS CULTURAL ARTS CENTER DANCERS

julia-de-burgos-6

SUNDAY, SEPTEMBER 18, 2016:

12:00PM:   ST. AUGUSTINE SIGNING CHOIR

st-augustine-signing-choir

12:45PM:   “PIAST” POLISH ARTISTIC FOLK SONG AND DANCE ENSEMBLE

piast-7

1:30PM:   DANCERS OF ANNUNCIATION GREEK ORTHODOX CHURCH

annunciation-greek-dancers-children

2:15PM:   JAM DANCE ACADEMY

jam dance academy

3:00PM:   YIN TANG CHINESES DANCE COMPANY

yin-tang

3:45PM:   TROUPE SHABAANA BELLY DANCERS

dscn3661

SPECIAL EVENTS IN LINCOLN PARK:

SATURDAY, SEPTEMBER 17, 2016:

11:00 – 11:30AM:   P.A.C.E. (POSITIVE ATTITUDE CHANGES EVERYTHING)  TUMBLERS (Gazebo Square)

pace-tumblers

NOON – 5:00PM – DEBRA SUE SOLECKI – Chalk Artist – Cleveland Museum of Art  (Gazebo Square)

chark-art-debra-sue-solecki

NOON – 5:00PM:   SASCHA PEPPERCORN – Living Doll (Gazebo Square)

Copy of DSCN3695

1:00PM:   KENYA WOODS – Salsa! Workshop (Children’s Village)

kenya-woods-salsa

SUNDAY, SEPTEMBER 18, 2016:

NOON – 1:00PM:   RAY MCNIECE  – Johnny Appleseed: A Dramatic Recreation (Children’s Village)

raymcniece

NOON – 5:00PM – DANTE RODRIGUEZ – Chalk Artist – Cleveland Museum of Art (Gazebo Square)

dante-rodriguez-tremont-2014

NOON – 5:00PM:   SASCHA PEPPERCORN – Living Doll (Gazebo Square)

sascha-peppercorn-tremont-2011

2:30PM – 4:00PM:   MORRISONDANCE  – Modern Dance (Roving Performance)

morrisondance

back to news